Boards & Committee Appointments - 2021

Advocate Connect Educate
Sherri Thompson
Greg Burger (Alternate)

AS400 Computer Committee
Kyle Oldre
Ashley Kurtz

Tom Houselog
Shawn Sweeney
Lana Henrichs

Association of Minnesota Counties
All Commissioners
Kyle Oldre
Mark Sehr
Susan Skattum
 
AMC Policy Committees
Environmental & Natural Resources – Overgaard
General Government – Reisch
Health & Human Svcs – Thompson
Public Safety – Burger
Transportation – Williamson
 
AMC District VIII Committees
Ag & Transportation – Overgaard
Ag & Rural Development Task Force- Burger & Overgaard
ATP – Burger (alternate)
Land Use – Overgaard
Health & Human Services - Thompson
 
Audit Committee
Greg Burger
Jody Reisch
Kyle Oldre
Susan Skattum
Ashley Kurtz
Lana Henrichs
 
Budget Committee
Greg Burger
Jody Reisch
Kyle Oldre
Ashley Kurtz 
Susan Skattum
 
Buffalo Ridge Regional Railroad Authority
Stan Williamson
Sherri Thompson
Kyle Oldre, Exe Sec
Ashley Kurtz, Treas
Susan Skattum
 
 Buildings Committee
Jody Reisch
Stan Williamson
Kyle Oldre

Children’s Justice Initiative
Stan Williamson
SWHHS Rep
 
Compliance Committee
Eric Hartman
Ashley Kurtz
Tom Houselog
 
911 Committee
Greg Burger     
Evan Verbrugge
Aaron Blank
Dave Van Batavia
Kyle Oldre
Harlan Vande Kieft
Jeff Bass
John Call
 
Extension Committee
Gary Overgaard
Stan Williamson
Tom Sandager
Anna Haas
Matt Jessen
Kory Kruse
Teresa Kinsinger
Jordan Papik
 
Judicial Ditch Advisory Board
Stan Williamson
Gary Overgaard
Eugene Peterson
Dean Wenzel
Roger Brockberg
Robert Williamson
 
Kanaranzi-Little Rock Watershed
Bill Jansma
 
Law Library Committee
Jody Reisch
Tim Connell
Damon Eisma
 
Luverne City/County Liaison Committee
Jody Reisch
Gary Overgaard
Kyle Oldre
 
Luverne Community Economic Development Corporation
Jody Reisch
Kyle Oldre (Alternate)
 
Lyon County Regional Landfill
Gary Overgaard
Greg Burger (Alternate)
 
Multi County HRA
Jody Reisch
 
Personnel Committee
Greg Burger
Jody Reisch
Jeff Haubrich
Kyle Oldre
Daryl Fuerstenberg
Steve Baumgard
Arlyn Gehrke
Ashley Kurtz
 
Personnel Board of Appeals
Craig Oftedahl
John Call
Todd Holthaus
 
Private Industry Council Chief Elected Officials Board 
Sherri Thompson
 
Planning & Zoning Committee
Gary Overgaard
Cliff Schilling
Brad Petersen
Gordon Mulder
Kurt Wenzel
Dave DeBoer
Mark Vander Pol
Mary Thompson (non-voting member)
Eric Hartman (non-voting member)
Jeff Haubrich (non-voting member)
 
Planning & Zoning Board of  Adjustments
Cliff Schilling
Brad Petersen
Gordon Mulder
Mark Vander Pol
Kurt Wenzel
David DeBoer
 
Plum Creek Library Committee
Jody Reisch
Greg Burger (Alternate)
   
Rock/Pipestone County Collaborative
Jody Reisch
SWHHS Rep
SW Mental Health Rep
PIC Representative
Todd Holthaus
Neal Steffl
Craig Oftedahl
Jon Ramlo
Bonnie Christensen 
Kyle Oldre
 
Rock County Community Library
Jody Reisch
Barbie Meinerts
Marilyn Bergman
Molly Carbonneau
Margie Fuerstenberg
Holly Anderson
Vonnie Nergaard
 
Rock County EDA Committee
Gary Overgaard
Jody Reisch
Tammy Johnson
Keith Elbers
Tim Gust
David Riphagen
Lanette Elbers
Chad Overgaard
Josh Tuene
Kyle Oldre (ex-officio)
Ashely Kurtz (ex-officio)
Jeff Haubrich (ex-officio)
 
Rock County Opportunities
Nancy Walker
 
Rock County/HBC School Liaison
Stan Williamson
Jody Reisch
Kyle Oldre
Ali Breuer
Scott Johnson
Jeff Haubrich
Evan Verbrugge

Rock County Historical Society Advisory
Gary Overgaard

Rock County/Luverne School Liaison
Sherri Thompson
Gary Overgaard
Kyle Oldre
Stacy Schepel
Scott Johnson
Jeff Haubrich
Evan Verbrugge
 
Rock/Nobles Community Corrections Advisory Board
Greg Burger
Jody Reisch
Jeff Haubrich
Jon Ramlo
 
Rock/Nobles Community Corrections Executive Board
Greg Burger
Jody Reisch
Jeff Haubrich
 
Rock County Rural Water
Stan Williamson
Chad Overgaard
Shelia Steinhoff
Vernon VandenBerg
Andrew Hoyme
Wayne Thompson
Scott Loosbrock
 
Rock County Veterans Memorial
Rick Peterson
Annabelle Frakes
Gregg Groepel
Kyle Oldre
 
Safety Committee
Kyle Oldre
Susan Skattum
Highway Union Rep
Deputy Union Rep
Arlyn Gehrke
Justin Feikema
Al Hartz
Gary Kurtz
 
Soil & Water Conservation District Board
Stan Williamson
 
SWCD/Rock County Liaison
Stan Williamson
Jody Reisch
Roger Hoff
Jim Veldkamp
 
Southern Prairie Community Care
Greg Burger
Sherri Thompson(alt)
 
Southwest Health & Human Services
Sherri Thompson
Greg Burger
 
Southwest Health & Human Services Nursing Hands Committee
Greg Burger
 
Southwestern Mental Health Center
Greg Burger
Stan Williamson
Jane Lanphere
 
Southwest MN Adult Mental Health Consortium
 Stan Williamson
 
Southwest Minnesota Opportunities Council
Jody Reisch
 
Southwest Regional Development Commission
Sherri Thompson
Keith Elbers
 
Emergency Communications Board
Jody Reisch
Kyle Oldre (alternate)
 
Southwest Regional Radio Committee
Evan Verbrugge
 
Southwest Regional Rural Energy Task Force
Gary Overgaard
Greg Burger (Alternate)
 
Clean Energy Resource Teams (CERT)
Gary Overgaard
 
Southwest Solid Waste Board
Gary Overgaard
Greg Burger (Alternate)
 
Southwest Regional EMS Board
Harlan Vande Kieft
Jody Reisch (alternate)
 
SWMN Tourism
Jane Lanphere
 
Transit Advisory Committee
Jody Reisch
Gary Overgaard
Beth Shearer
Tammy Johnson
Todd Holthaus
Mike Altena
Molly Peterson
Kyle  Oldre